Nemusíte
být zrovna "prepper", ale podílet se na své připravenosti na zvládání
mimořádných událostí by měla být samozřejmost. Nejen, že to je zakotveno
v našem právním řádu, ale prostě je to logické.
Když nastane problém na velkém území, záchranáři zkrátka nemohou být všude a zajistit potřeby každého, kdo zrovna něco potřebuje. Budou řešit priority a tou nejvyšší bude záchrana životů. Pokud tedy budete mít nějaký méně závažný problém, můžete na pomoc čekat dlouho, nebo se jí vůbec nemusíte dočkat. Je tedy nezbytné, abyste se o sebe dokázali po nějakou dobu postarat sami.
V některých zemích je zákonem stanoveno, že občan musí být připraven na 72 hodin bez dodávek energií, vody, potravin i léků. V České republice to tak není, nicméně je to doporučení, které má reálný základ.
Možnosti každého z nás jsou samozřejmě různé. Je rozdíl, zda žijete v bytě či v rodinném domě, zda jste v domácnosti sami či je vás celá velká rodina. V každém případě to není nic složitého ani nákladného. Také není nezbytné, aby všechny položky měl každý. Mezi sousedy je samozřejmě možné některé věci sdílet a vzájemně si je půjčovat.
Myslete včas na to, že v krizové situaci mohou být obchody zavřené a nebo bude zboží vyprodané. Stejně tak nemusí fungovat bankomaty a možnosti nákupu budou tak výrazně omezené.
Potraviny
Ideální je mít doma stále nějaké trvanlivé potraviny navíc, ze kterých ale budete normálně vařit a průběžně je doplňovat. Nejlepší jsou takové, které poskytnou dostatek kalorií a nekazí se. Vhodné je i zvážit rychlost přípravy a její energetickou náročnost či spotřebu vody. Pro ohřev potravin můžete použít kempinkové vařiče, máte-li je. Doporučené potraviny jsou:
Tekutiny
Počítejte s minimálně třemi litry na dospělého člověka na den (zejména na pití a vaření). Pokud si nejste jisti kvalitou vody, potřebujete mít možnost ji převařit. Možností jsou i minerální vody či ovocné šťávy a džusy, které je však možné skladovat v pokojové teplotě. Pro skladování nebalené vody je možné využít kanystry, ideálně s kohoutkem a uložit je na chladném a temném místě, máte-li takovou možnost. Co dělat, když dojde k výpadku vody se dozvíte zde.
Teplo
Teplé oblečení a přikrývky má doma zřejmě každý. S nějakým doplňkovým topením už to bude horší. Existuje řada různých přenosných topidel, jen pozor, aby byla určena k provozu v uzavřených místnostech. Co dělat, když dojde k výpadku dodávek tepla se dozvíte zde.
Hygiena
Pokud nepoteče voda, splachování toalety může být jedním ze
zásadních problémů. Máte-li v dostupné vzdálenosti vodní zdroj (rybník,
řeku, požární nádrž), je možné nanosit vodu ve stavebních či úklidových
kbelících. Nemáte-li takovou možnost, můžete vzít pevné plastové pytle a vložit
je do záchodové mísy. Po použití pytle zavažte, vložte do dalšího pytle, znovu
zavažte a vyhoďte do směsného odpadu.
Koupele a sprchování bude zřejmě nutné vynechat, nicméně
myslete na základní hygienická pravidla pro zachování vašeho zdraví. Využít lze
vlhčené ubrousky či dezinfekční prostředky na ruce. Myslete i na další
hygienické potřeby jako plenky a menstruační vložky atp. Co dělat, když dojde k výpadku vody se dozvíte zde.
Komunikace
V případě závažné mimořádné události potřebujete mít možnost získávat důležité informace od úřadů, a to primárně na rozhlasové stanici Český rozhlas Radiožurnál a televizní stanici ČT24. Je-li připojení k internetu, pak se můžete dívat i na ověřené weby, např. Bezpečnostní portál Magistrátu hl. m. Prahy. Samozřejmě musíte mít i možnost zůstat v kontaktu s příbuznými a přáteli a v případě nouze se dovolat záchranným složkám. Počítejte s tím, že nebudete mít možnost nabití mobilního telefonu a i když spojení bude fungovat, mohou vám dojít baterie. Co dělat, když dojde k výpadku elektrické energie se dozvíte zde.
Další doporučené vybavení:
A několik věcí, které sice nesouvisí s výpadky energií, ale neměly by chybět: